Все про біткойн
Інвестиції в криптовалюту.Новини,події,курс,аналіз,факти.
Головна » Три компонента для успішної роботи смарт-контрактів
07:17
Три компонента для успішної роботи смарт-контрактів


Артур Брайтман (Arthur Breitman) - керівник проекту Tezos, а Кетлін Брайтман (Kathleen Breitman) - його керуючий директор. Раніше Артур займав пост віце-президента в Goldman Sachs і Morgan Stanley. Кетлін займалася стратегіями в банківському консорціумі R3.
У цій статті Брайтман діляться своєю думкою з приводу розвитку смарт-контрактів, виділяючи три проблеми, які необхідно вирішити для їх успішного функціонування.
Смарт-контрати як «кілер-додатки»

Смарт-контракт (або розумний контракт) являє собою комп'ютерну програму, яка автоматично виконує умови контракту на блокчейні. В принципі, смарт-контракти можна використовувати в різних цілях, наприклад, при укладенні договору на надання послуг бездротового зв'язку, здачі в оренду квартири або кімнати, підписання трудових договорів з фрілансерами, здійснення автоматичних платежів - одним словом, скрізь, де ви захочете позбутися посередників.
З огляду на те, що в десятку найбільш популярних криптовалют зберігаються активи на суму в понад 17 мільярдів доларів, існує хороша можливість додати вже існуючих активів блокчейна додаткову гнучкість і практичність, запровадивши в них можливості, які несуть в собі смарт-контракти.
Очевидно також, що ця інноваційна технологія пропонує стійкий потенціал традиційних ринків.
Наприклад, розглянемо сценарій використання деривативів позабіржового ринку, який налічує близько 700 трильйонів доларів в номінальній вартості в рік. Переміщення навіть невеликої частки обсягів його торгів в смарт-контракти надасть в перспективі величезну економію витрат.
Однак, перш ніж смарт-контракти дійсно зможуть виконати обіцяне, необхідні подальша розробка і оптимізація забезпечують їх платформ. Нижче представлені три проблеми, на які слід звернути основну увагу в 2017 році.
1.Можливість формальної верифікації

Написати код, який буде працювати в точності так, як ми хочемо, надзвичайно складно. Програмне забезпечення вразливе перед помилками (багами) і всілякими атаками - однак, у випадку зі смарт-контрактами під загрозу потрапляють дійсні активи.
Тут необхідний більш якісний метод, який буде гарантувати безпеку і надійність розумних контрактів. Один з можливих способів - використання формальної верифікації, тобто алгоритму перевірки коду для доказу того, що він діє відповідно до поставлених завдань.
Смарт-контракти повинні імплементуватиметься мовою, легкому для верифікації. Тому для коду смарт-контракту більше підходять функціональні мови на зразок Haskell або OCaml, ніж імперативні мови, такі як C / C ++, Java і JavaScript, адже архітектуру функціональних мов легше обгрунтувати і формально верифікувати. Звичайно, більшості програмістів більше знаком JavaScript, проте в даному випадку між простотою використання і безпекою необхідно зробити вибір на користь останнього.
З іншого боку, необхідно пам'ятати про те, що формальна верифікація має певні обмеження. Вона не є повністю автоматичною і все ще вимагає людської участі.
Крім того, формальна верифікація може довести тільки ті характеристики, які ми мали намір перевірити; якщо ви помилково перевірите не ті функції, уразливості можуть залишитися відкритими. Проте, при правильній імплементації це буде крок у правильному напрямку.

2.Забезпечення прозорості

Одним з найбільших експериментів зі смарт-контрактами в 2016 році став проект TheDAO - віртуалізувати інвестиційний канал, який привернув кошти на суму понад 150 мільйонів доларів, а потім став жертвою хакерів, що вивели на свої акаунти 50 мільйонів доларів.
Під час аналізу TheDAO, яким займалися фахівці по роботі з безпекою, їм виявилося дуже складно зрозуміти, яким чином він функціонував насправді, адже повністю Оглянувши в блокчейні, був тільки байткод (код віртуальної машини) TheDAO, і не було зрозуміло, яка саме версія вихідного коду використовувалася.
Код смарт-контракту повинен бути прозорим і виключати лазівки, щоб при укладанні договору ми були повністю впевнені в тому, що підписуємо. Крім того, прозорість допомагає швидше виявити помилки.
Один із способів здійснення прозорості - використання інтерпретаційної мови програмування замість компіляційної. Саме в цьому випадку в блокчейні буде видно фактичний код, доступний для вивчення і перевірки.
В іншому випадку, для перевірки збігу байткода і вихідного коду, байткод необхідно досліджувати паралельно з створившим його вихідним кодом. Це вимагає перевірки самого компілятора.

3.Чіткий механізм управління

Оскільки смарт-контракти зберігаються в блокчейні, код за визначенням незмінний. Однак, програмні продукти не досконалі. Зміни з платформами відбувалися і будуть відбуватися, а це, в свою чергу, може вплинути на роботу коду смарт-контракту. Те, як поведе себе з такими змінами той чи інший блокчейн, дуже важливо для збереження довіри до його платформі.
При відсутності чіткої моделі управління відсутня будь-яка впевненість в тому, що земля раптово НЕ втече з-під ваших ніг. Якщо це буде комусь на руку, розробники ядра або хтось інший, керуючий шоу, зможуть з легкістю змінити правила гри на півдорозі.
Безсумнівно, то, наскільки схильний буде блокчейн такого роду діям, багато в чому залежить від його спільноти. І все ж, блокчейнам майбутнього необхідні чіткі принципи управління, закладені з самого початку, так щоб всі зміни протоколу були передбачувані, і ніхто не страждав від несподіваних сюрпризів.
Як тільки всі ці прийоми зароблять, смарт-контракти почнуть діяти в повну силу і сформують основу, що складається з безлічі контрактів, які ми щодня робимо висновок, від рахунків за електроенергію та оплати собачої няні до орендної плати за житло - і все це непомітно, через інтернет , в черговий раз спрощуючи і покращуючи наше життя.
Так само, як у випадку з інтернетом, ми не будемо думати про що лежить в основі цього процесу технології, ми просто будемо знати, що це працює - безперебійно і надійно.

Джерело

Переглядів: 109 | | Теги: смарт-контракти, Tezos, Блокчейн | Рейтинг: 4.0/1
СХОЖІ НОВИНИ
Всього коментарів: 0
avatar